Chińska załoga wchodzi na nową stację kosmiczną na 3-miesięczną misję

Luźne rozmowy na różne tematy.
chińskich

Chińska załoga wchodzi na nową stację kosmiczną na 3-miesięczną misję

Post autor: chińskich »

ObrazekTrzech chińskich astronautów przybyło w czwartek na nową chińską stację kosmiczną na początku trzymiesięcznej misji, wyznaczając kolejny kamień milowy w ambitnym programie kosmicznym tego kraju.

Ich statek Shenzhou-12 สล็อตวอเลท połączył się z modułem stacji kosmicznej około sześć godzin po wystartowaniu z centrum startowego Jiuquan na skraju pustyni Gobi.

Jakieś trzy godziny później dowódca Nie Haisheng (56 l.), za nim Liu Boming (54 l.) i nowicjusz kosmiczny Tang Hongbo (45 l.) otworzyli włazy i wpłynęli do głównego modułu mieszkalnego Tianhe-1. Zdjęcia przedstawiały ich zajętych pracą przy rozpakowywaniu sprzętu.

„To pierwszy raz, kiedy Chińczycy weszli na własną stację kosmiczną” – powiedział państwowy nadawca CCTV w swojej nocnej audycji informacyjnej.

Załoga przeprowadzi eksperymenty, przetestuje sprzęt, przeprowadzi konserwację i przygotuje stanowisko do przyjęcia dwóch modułów laboratoryjnych w przyszłym roku. Misja zwiększa liczbę astronautów do 14, którzy wystrzelili w kosmos od 2003 roku, stając się trzecim krajem po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który robi to na własną rękę.

Wydaje się, że do tej pory wszystko szło gładko. Przywódcy Chin mają nadzieję, że misja zakończy się pełnym sukcesem, ponieważ rządząca partia komunistyczna przygotowuje się do obchodów stulecia swojego założenia w przyszłym miesiącu.

Astronauci zostali wyprowadzeni przez urzędników kosmicznych, inny umundurowany personel wojskowy i tłum dzieci wymachujących kwiatami i flagami oraz śpiewających patriotyczne pieśni, zanim wystartowali o 9:22 rano (0122 GMT) na szczycie rakiety Long March-2F Y12.

Po około dwóch minutach lotu rakieta zrzuciła dopalacze, po czym podążyła osłona wokół Shenzhou-12. Po około 10 minutach oddzielił się od górnej części rakiety, wysunął panele słoneczne i wkrótce potem wszedł na orbitę.

Około pół tuzina poprawek miało miejsce w ciągu następnych sześciu godzin, aby ustawić statek kosmiczny do dokowania z modułem Tianhe-1, czyli Heavenly Harmony, około godziny 16:00. (0800 GMT).